Adenomiyozis

Semptomatik Adenomiyozis Tedavisinde Uterin Arter Embolizasyonu

7 Yıllık Klinik Takip Sonuçları 

Cardiovasc  Intervent Radiol 2017 

 Adenomiyozis iyi huylu bir hastalık olup endometrial dokunun ektopik olarak miyometrium içine yerleşip miyometriumda değişikliklere yol açmasıdır. Miyometrium içerisinde reaktif hipertrofi oluşur ve fonksiyon bozukluklar gelişir. 

Adenomiyozis tanısı ile uterin arter embolizasyonu yapılan hastaların 7 yıllık takipleri sonuçunda hastaların %82' si histerekomiden korunmuştur. 7 yıllık takipte tedavi edilen hastaların ancak %18' inde histerektomi gerekmiştir. 

Uzun süreli takiplerde hastaların memnuniyet düzeyleri anketlerle değerlendirilmiş ve hastaların %72' si uterin arter embolizasyonu tedavisinden memnun olduklarını ve tavsiye edebileceklerini ifade etmişlerdir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Video sunumları için Cihangiroglu TV' ye bakınız.

 

Etiketler:
miyom nedir; miyom belirtileri;  miyom nedir belirtileri nelerdir; miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler;  miyom; embolizasyonumiyom ameliyatı olanlar;  miyom ameliyatı;  miyom tedavisi;  miyom ameliyatı izle;  miyom hamile kalmaya engel mi; miyomhamileliğe engel mi; miyom hamilelik; miyom hamilelikte küçülür mü; miyom tedavisi; miyom ameliyatı; miyom istanbul;  İstanbul da miyom embolizasyonu; myoma uteri;

back to top