Diyabetik Ayakta Korunma Yöntemleri

DİYABETİK AYAKTA KORUNMA YÖNTEMLERİ 

Tedavi planlanırken ilgili tüm kliniklerin görüşleri alınarak kapsamlı bir yaklaşım gösterilmelidir. Bu kapsamda damar tedavileri ile birlikte kan şekerinin düzenlenmesi, diyetin düzenlenmesi, ayaktaki yaralara yönelik antibiyotik tedavisi ve pansuman uygulanması, ayakta gangrenöz yaralara yönelik hiperbarik oksijen tedavisi ve destekleyici tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Ayakların korunmasında diyabet hastalarına yönelik ayakkabı ve çorapların kullanılması, çıplak ayakla dolaşılmaması gerekli önlemlerdendir.

Tedavinin başarısı organize yaklaşımla tüm risk faktörleri ile mücadele edilmesine bağlıdır. Bu kapsamda ilgili tüm bölümler birlikte çalışarak hastanın bütünüyle değerlendirilmesi sağlanmalıdır. 

Diyabetik Ayak Grubumuzda Organizasyon Şeması

Etiketler;

bacak, bacak ağrısı, diyabet, diyabetik ayak, diyabetik ayak tedavisi, diyabet tedavisi, şekere bağlı ayak hastalığı, şeker hastalığı, diyabetik damar tıkanıklığı, damar tıkanıklığı tedavisi, diyabetik ayak grubu, amputasyon, damar tıkanıklığı tedavisi, Şeker hastalığı; şeker; şekere bağlı ayak yarası; şekere bağlı ayak tedavisi; Diyabet, diyetik ayak; ayak yarası; ayakta ülser; ayakta gangren; diyabetik ayak tedavisi; atardamar darlığı; atardamar tıkanıklığı; varis; varis tedavisi; atardamar darlığı; atardamar tıkanıklığı, myom, miyom tedavisi, myom embolizasyonu, varis tedavisinde son gelişmeler,  diyabetik ayak kliniği, şah damarı, şah damarı tedavisi, 

back to top