Sizden Gelenler

Tekrarlayan Myomlar (Mutlu Bey merhaba, Ben 35 yasinda henüz çocuk sahibi olmamis bir hastayim.4 yil once laparoskopik yöntem ile myomektomi ameliyati geçirdim fakat çok kisa sürede tekrarladi.Su anda 9 cm ve 4 cm lik miyomlarim var.Aile gecmisimde bu rahatsizlik büyük oranda görülüyor.Embolizasyon benim gibi hastalar için uygun bir yönten mi,çevremde hiç bilinmiyor ve kadin dogum doktorum kesinlikle tavsiye etmiyor.Rahimde küçülme olabilecegini böyle büyük bir miyomda fazla madde kullanimi olacagini hatta zarar verebilecegini iletti.Ben oldukca olumlu bakiyordum oysa ki.Sizlerin benim gibi tedavi ettiginiz iyi sonuclar aldiginiz,sonrasinda gebe kalan hastalariniz var mi,fikriniz benim icin cok degerli, Tesekkurler Pinar)

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

 Merhaba Pınar Hanım,
Yazdıklarınızı özetlersek 4 yıl önce myomektomi ameliyatı geçirdiniz. Myomların tekrarladığı ve şu anda 9 ve 4 cm lik iki myomunuzun olduğunu belirtiyorsunuz.
Gerçek şu ki ameliyat olduğunuz sırada şu andaki myomlarınızı yine mevcut idi. Fakat ameliyat tekniğine bağlı olarak o myomlara ulaşılamadı ve çıkarılamadı.  
 
Günümüzde myomların tedavisinde kesin standart yaklaşımlar ortaya konmamış ise de yine da myomlar ile ilgili olarak bazı durumlarda daha az tartışmalı yaklaşımlar kabul görmektedir. Bunlar sırasıyla;
1. İleri yaş çoklu myomları bulunan hastada kanser şüphesi ya da başlangıcı olan vaginal smear ya da endometrial biyopsi bulguları bulunduğunda yöntem rahmin alınması yani total histerektomi dir. 
2. Doğurganlık çağında 20-40 yaşlarında tekli, ya da saplı myomlarda myomektomi yani sadece myomun laparoskopik olarak, kavite içine uzanan ve ele gelen miyomların histeroskopik myomektomi ile alınması
3. Doğunganlık çağında 20-50 yaş arasındaki hastalarda çoklu myomlarda vaginan smear temiz ve eşlik eden bir hastalık yok ise doğru yöntem myom embolizasyonudur. 
 
Myom embolizasyonun en önemli avantajı tedavinin rahim içindeki tüm myomları etkilemesidir. Çocuğu olmayan hastalarda myom embolizasyonu sonrası hamilelik söz konusu olabilmektedir. Kalıcı amenore riski yaklaşık %4 oranlarındadır. Çoklu myomları olan hastada hele sizin ki kadar büyük boyutlara ulaşan myomlarda zaten düşük riski çok yüksek olmaktadır. 
 
Teşekkür ederim. 
Dr. Mutlu Cihangiroğlu 

Varis Tedavisi (Sayın Mutlu bey, Ekte gönderdiğim Doppler ‘e göre bende oluşan varisin tedavisi için önerilerinizi rica ediyorum. Geri dönüş için teşekkür ederim. Saygılarımla, Şener Özbay)

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

 

 

 Merhaba Şener Hanım,
 
Ekte gönderdiğiniz Doppler ultrasonografi sonuçlarını okudum. Rapora göre sol safena magna ve sağ safena parva da grade 4 reflü saptanmıştır. 
Bu raporu dikkate aldığımızda her iki damara yönelik ayrı ayrı tedavi uygulanması gerekmektedir. 
Bacaklarımızda derin ve yüzeyel toplardamarlar bulunmaktadır. Normalde yüzeyel yerleşen toplardamarlar cilt ve ciltaltıının kirli kanını derin toplardamara taşır. Derin toplardamardaki kan da kalbe ve dolayısıyla akciğerlere taşırınır. Yüzeyel toplardamarlar her bir bacak için iki adettir. 
1. Vena safena magna (VSM) tüm bacakta boylu boyunca uzanır, ayak bileğinin iç yüzünden başlayıp kasığa kadar ulaşır. Varis hastalığında %75 neden VSM' daki kapakların bozulması sonucu gelişen reflüdir. 
2. Vena safena parva (VSP) bacağın arkasında yer alır. Ayak bileği dış kısmından başlayıp diz arkasında derin toplardamara boşalır. Varis hastalığının %20 nedeni VSP' deki kapak sisteminin bozulmasıdır.
Yukarıdaki bilgiler ışığında sol VSM ve sağ VSP' deki reflüye bağlı yakınmalarınız mevcut. Tedavi amacıyla sol VSM ve sağ VSP aynı seansta lazer ablasyon ile tedavi edilir. Yine aynı seansta gözle görülen ya da ultrasonografi ile saptanabilen varislerinize de köpük tedavisi uygulanır. Tedavi yaklaşık 1-2 saat sürer ve tedaviden sonra varis çorabı giydilerek yürütüleceksiniz. Hastaneden kalmanız gerekmeyecek. İşlemden sonra 20 gün boyunca varis çorabı giymeniz önerilecek. Geceleri yatağa girdiğinizde varis çorabını çıkarabilirsiniz. 
Görüşme üzere teşekkür ederim. 
Dr. Mutlu Cihangiroğlu

Ameliyat sonrası gelişen kolleksiyonlar (From: Sent: Sunday, November 11, 2018 6:21 PM To: info@mutlucihangiroglu.com; drmutlucihangiroglu@gmail.com Subject: MUĞLA'DA Kİ HASTAM .......... İÇİN İŞLEM YAPILABİLİR Mİ? Değerli hocam; Muğla’da ikamet eden annem ........’in 2.haziran 2015 tarihinde yumurtalık ve rahim toplandı ve pataloji sonucu clear cell adenokarsinom teşhis ile ikinci ameliyatı yapıldı. İkinci ameliyatında kanserli hücreye rastlanmadı ancak hücre türünden dolayı 3 kür kemoterapi aldı. Bu ayki rutin kontrollerinde böbrek ağrısı sebebiyle çekilen ultrasonlarda birşey görülemeyince tomografi ve mr çekildi. Bu sonuçlara istinaden pet taraması yapıldı ve pette bir kitle tutulum yaptı. Ancak bu kitle ikinci ameliyatından sonra ortaya çıkan lenfoselle uyumlu yerdeydi. Bu kitlenin lenfoselin iltihapli hali olabileceği ve pette bu yüzden tutulum yaptığı görüşünde doktorumuz. Bu kitleden biyopsi yapılmasını önerdi ancak muğla’da ki radyalog yapamayacağına dair yazı yazdı elimize verdi. Doktorumuzda bu yüzden bize 26 kasım tarihine ameliyat günü verdi. Ancak bu kitlenin içinin boşaltılıp pataloji sonucuna göre amaliyat edilmesinin daha uygun olduğunu fakat burda ki doktorların buna yanaşmadıklarını ekledi. Size tavsiye üzerine ulaştık hastamızın tüm dökümanlarını size gönderiyorum. Karşılaştırma yapabilmeniz için daha önceki bir tomografi sonucunu da gönderiyorum. Sizden ricam size attıklarımı inceleyip bu işlemi ben yapabilirim derseniz hastamızı da alıp en kısa sürede sizin yanınıza gelmeyi planlıyoruz. En kısa sürede geri dönüş yaparsanız hastamız belki de gereksiz bir ameliyattan kurtulabilir. Bizim için çok elzem bir konu. Bu arada annem ikinci ameliyatı ve kemoterapi yüzünden geç iyileşmeye bağlı ameliyat fıtığı oluştu ve 2017 kasım ayaında gbek fıtığı ameliyatı geçirdi ve yaması var. Belki etkilenebilr diye belirtmek istedim. Bu konularda gerçekten iyi olduğunuzu duyduk ve sizinle iletişime geçmeye karar verdik. Zaman bizim için çok değerli şuan. Hem endişeli hem de çaresiz kaldık. Kitleyi boşaltamayacağını söyleyen hocanın yazısını da size ekte gönderiyorum. BİRDE HOCAM KİTLE BOŞALTILIR VE KÖTÜ ÇIKARSA BİZ KANSERİN YAYILMASINA MI SEBEP OLMUŞ OLURUZ? Dönüşlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar dilerim. ...........)

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

Merhaba,

Endişe etmeyin. Bizim tekniğimiz öncelikle tümörün yayılmasına neden olmayacak ince bir iğne ile girilip eğer kitle ise örnekleme yapılıp patolojiye gönderilir. Apse ya da lenfosel ise ve sıvı geliyor ise tedavi amacı ile aynı anda kateter yerleştirilip tedavi edilir. 
Geçmiş olsun. 
 
Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu,
 
 
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi
 
Medicalpark Göztepe Hastanesi
 
Girişimsel Radyoloji Bölümü
 
 
 
Tel: 0554 871 06 58
 
www.mutlucihangiroglu.com

Kemosaturasyon (From: ............................. Sent: Thursday, November 15, 2018 6:23 AM To: drmutlucihangiroglu@gmail.com; info@mutlucihangiroglu.com Subject: Kemoembolizasyon ve Malign melonom hastası Merhabalar, İsmim .........., size annemin rahatsızlığı nedeniyle ulaşıyorum. Kendisine 2012 yılında göze malign melonom teşhisi konuldu ve radyoaktif plak takıldı. Son kontrollerinde karaciğere metastas yaptığı farkedildi.MR, USG, PET ve biyopsi yapılarak malign melonom olduğu ve sadece karaciğerde olduğu tespit edildi. Genetik test sonuçları ÇAPA hastanesinde yapıldı ve şu an sonuçları beklenmekte. Onkolog ile yapılan görüşme sonrasında Kemoembolizasyon(TAKE)’nin ve Radyoembolizasyon’un olası tedavi yöntemlerinden olduğunu öğrendik ve size de bu sebeple ulaştım. Tedavi, tedavi süreci, uzunluğu ve finansmanı ile ilgili beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi Çalışmalar .......... Tel: ........)

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

 Merhabalar,

Geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla annenizde karaciğer metastazı ile sınırlı oküler melanom mevcuttur. 
Bu hastalıkta en öncelikli tedavi Kemosaturasyon' dur. Tedavide effektif olup surviye önemli katkısı bulunmaktadır. 
Bu yönden hekiminizle görüşmek isterim. 
Geçmiş olsun. 
Ekte bu tekniği Türkiye' ye getiren firmanın yetkilisinin emaili mevcut. Onunla temasa da geçip tetkiklerini İngiltere ' ye gönderip uygunluk alabiliriz. 
Geçmiş olsun. 
 

Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu,

 

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi

Medicalpark Göztepe Hastanesi

Girişimsel Radyoloji Bölümü

 

 

Tel: 0554 871 06 58

www.mutlucihangiroglu.com

 

Radyofrekans ile Varis Tedavisi ()

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

 

Karaciğer Hemanjiom Tedavisi (https://www.doktorsitesi.com/ Merhaba, Mutlu Cihangiroğlu Hakkınızda bir değerlendirme oluşturuldu. Detaylar aşağıdaki gibi. İsim: Emine ARSLAN Puan: 10 / 9 / 9 Yorum: 14/4/2022 tarihinde girişimsel radyolu prf dr Maarif mutlu Cihangiroglu hocamız karaciyerimde bulunan ve yaklaşık portakal kadar olan iyi huylu hemonjioma kemo embilizasyon işlemi yaptı Uzun süredir takip sonucu çok büyümesinden kaynaklı karar verdiğim bu operasyonda okadar tedirgindimki sadece doktoruma olan güvenmle bu işleme girdim ve çok başarılı bir operasyon geçirdim.Hocamın detay ve titizliği sayesinde ilmek ilmek işlemi gerçekleştirdi.Operasyon sonrası yaşanması beklenen birçok şikayetleride hiç yaşamadım (bukadar açıklamayı niye yapıyorum derseniz karaciyer hemonjionları çok yüksek oranlarda ve özellikle kadınlarda sıklıkla görülen ve belli büyüklüğe ulaşıncada rahatsız eden bir durumdur.Tedavide cerrahi yöntemlerden kaçınılırken tek tedavi altarnati olan onjıo yöntemi ile hemonjıonun damarların tıkanması yöntemi ) Panik ve korkuya kapılanlar için özellikle belirtmeliyimki kendinizi usta ellere teslim ederseniz Sevgili hocam Maarif Mutlu Cihangiroglu gibi hiç sorunsuz halletmiş olursunuz işallah benim gibi Sevgili hocam iyiki varsınız Hep var olunuz işallah Dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olan hekimliğin kıymetini hasta ve çaresiz olanlardan daha çok anlayan yoktur.Biz insan oğulları yaşadığımız süredede sizler gibi hekimlerin kıymetlerini umarım zora düştüğümüzde deyil her zaman farkındalığında oluruz. Başta hocam Prof Dr Maarif Mutlu Cihangiroglu Asistanı hatice hanım 10’cu katta yatış sürecimde bana desteklerini ve ilgilerini esirgemeyen hemşirelerimiz,temizlik görevlileri (özellikle hemşire hanımların güler yüzleri,sıcacık bakışları,ilgileri ….. ya iyiki varsınız ve sizler ne güzel insanlarsınız) Ameliyat sürecimdeki ameliyattaki arkadaşlar Hepinize Çok Ama çok TEŞEKKÜR EDERİM)

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

Kolon Atardamarı (Hocam iyi günler, Babamda(64 yaş) megakolon, kronik diare, defekasyonla taşan rektum ve endişe ettiğimiz kolon arter darlığı var. 3 sene önce tıkanmayla yüzyüzeydi. Süleyman Demirel Tıp Fakültesinde anjiyo yapılma kararından masadaki son anamnezle vazgeçildi. Tehlikeli olduğu ve yapmayı tercih etmedikleri söylendi. Her sene 1 kez yokluyor ağrılarından tahmin ediyoruz. Başımıza gelirse size başvurabilir miyiz. Sayfanızı inceledim, kolon arteri geçmiyor. Bir de sormak ayıp olmazsa bütçesi ne olur? Vaktinizi ayırıp cevap verirseniz çok sevinirim. Babam bu hafta İstanbul'a gelecek. İşlem için tekrar iskemik bir atak mı beklenmeli? İyi Çalışmalar Filiz Karataş Soytürk Hemşire)

Cevabı Görmek İçin Tıklayınız.
Cevap:

 Merhaba Filiz Hanım,

Barsakları besleyen iki temel atardamarımız vardır. Bunlar superior ve inferior mezenterik arterlerdir. Superior mezenterik arter ağırlıklı olarak mide çıkışından başlayıp kalın barsak orta kesimine kadar ki ince ve kalın barsak kesimlerini besler. Superior mezenterik arter başlangıç kesimindeki darlıkları stent yerleştirerek tedavi ediyoruz.

Teşekkür ederim.

Dr. Mutlu Cihangiroğlu 

back to top